Kreatywna Lubelszczyzna na Warsaw Home

Rozwój branży kreatywnej na Lubelszczyźnie od dłuższego czasu zajmuje ważne miejsce na liście tematów dyskusji władz samorządowych, środowisk naukowych, badaczy i ekspertów życia gospodarczego. Na rozmowach jednak się nie kończy.

Dostrzeżony potencjał najbardziej innowacyjnego sektora stał się podstawą do tworzenia elementów strategii rozwoju regionu i miasta oraz podejmowania działań przez różne podmioty w celu promocji innowacyjnego i kreatywnego dorobku pochodzących z Lubelszczyzny projektantów i przedsiębiorców.

Jednym z takich podmiotów jest Fundacja LuCreate. Wśród zrealizowanych projektów znajdują się między innymi promocja lubelskich projektantów na międzynarodowych wydarzeniach targowych, udział w dyskusji podczas seminarium „Create it in Lubelskie” i organizacja cyklicznej konferencji Lubelski Wzór mająca na celu poszerzanie wiedzy projektantów, ale i przedsiębiorców mogących wykorzystywać design jako element budowania przewagi rynkowej oraz stworzenie możliwości interakcji pomiędzy obiema grupami. Fundacja dysponuje również przestrzenią w centrum miasta, którą udostępnia między innymi na wystawy.

Fundacja wspiera młodych adeptów w poszukiwaniu właściwej dla nich drogi i ułatwia doświadczonym projektantom promowanie dotychczasowych dokonań, przedsiębiorcom pomaga znaleźć sposób na rozwój biznesu umożliwiając im kontakt z projektantami będącymi w stanie zaproponować właściwe dla nich rozwiązania. Fundacja aktywnie wspiera również zmianę w zakresie projektowania elementów przestrzeni użyteczności publicznej. W tym obszarze zrealizowano między innymi projekt map turystycznych Lublina oraz projekt i wykonanie punktu informacyjnego lubelskich wydarzeń kulturalnych.

Największe na Lubelszczyźnie wydarzenie dla branży kreatywnej – Lubelski Wzór prezentuje blisko trzydzieści pracowni projektowych, oferuje przedsiębiorcom i projektantom dedykowane warsztaty, stymuluje nawiązywanie kontaktów poprzez moderowane sesje spotkań i prezentuje ciekawe idee wykorzystania designu w różnych obszarach życia gospodarczego i społecznego w formie otwartych dla szerokiej publiczności wykładów i paneli dyskusyjnych.

To wszystko to nadal jednak czubek góry lodowej. Jak pokazują prowadzone od kilku lat projekty Kreatywni (Urząd Miasta Lublin) i Made by Lubelskie (Lubelski Park Naukowo Technologiczny) prezentujące co roku osoby kreatywne i innowacyjne wiele jeszcze na Lubelszczyźnie pozostało do odkrycia.

I do tej podróży serdecznie Was zapraszamy. Zobaczcie kreatywną Lubelszczyznę oczami LuCreate.

 

Wydatek współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach realizacji projektu pt. „Marketing Gospodarczy Województwa Lubelskiego II

06 Paź 2017