inwestycje, Polska

Inwestycje: Polska rajem dla zagranicznych inwestorów?

Mamy dobrą wiadomość: Polska stanęła na podium! Zajmuje obecnie drugie miejsce na świecie wśród krajów, w których warto inwestować, jak wynika z raportu CEO World Magazine[1]. Plasujemy się tuż za azjatyckim tygrysem – Malezją – i przed Filipinami. Kolejne miejsca objęły Indonezja i Australia. Czyżby przyszła pora na wschodnią półkulę?

W 2018 roku polska gospodarka urosła o 5,1%. W 2019 roku nadal będzie nieźle – Bank Światowy przewiduje wzrost nie mniejszy niż 4%[2]. Efekt? Coraz więcej międzynarodowych firm decyduje się ulokować tu swoje pieniądze. Polska Agencja Inwestycji i Handlu, która zajmuje się 30% wszystkich bezpośrednich inwestycji zagranicznych, w ubiegłym roku obsłużyła projekty warte 1,8 miliarda euro[3].

Fabryki, centra handlowe i biura

W ubiegłym roku łączna wartość inwestycji komercyjnych przekroczyła 7,2 miliardów euro[4]. To oznacza aż 45% wzrost!

W 2018 roku najwięcej w naszym kraju po raz pierwszy zainwestowali Koreańczycy[5]. Jednym z ich przedsięwzięć jest np. zakład LG Chem[6], w którym produkuje się baterie do e-aut. Jeszcze inną fabrykę baterii zasilających pojazdy elektryczne wybuduje z kolei belgijska firma Umicore[7].

To kraje azjatyckie zdominowały rynek inwestycji w Polsce. Wśród innych należy wymienić m.in. Stany Zjednoczone i Niemcy. Inwestorzy z tego ostatniego kraju wybudowali m.in. zakład produkujący silniki do samochodów marki Mercedes na Dolnym Śląsku[8].

Najwięcej urósł sektor logistyki napędzanej przez e-commerce, który nie może przecież istnieć bez wielkopowierzchniowych magazynów, jak np. tych należących do Amazon.

Skoro mowa o handlu… Holenderska Chariot Top Group kupiła 28 parków handlowych o łącznej wartości 10 miliarda euro[9]. To największa tego typu transakcja na polskim rynku!

Przestrzenie biurowe też są na topie. Filipińska firma – Grupa ISOC, nabyła właśnie za 92 miliony euro jeden z największych biurowców w Gdańsku – budynek Argon stanowiący część kompleksu biurowego Alchemia. To największa w historii taka transakcja w Trójmieście[10]. Co więcej, w zeszłym roku właścicielem połowy biurowca Warsaw Spire zostało amerykańskie Madison International Realty[11].

Dom, praca, sklep i nieco kultury w jednym

Modna staje się idea co-livingu. YIT, fiński deweloper na terenie warszawskiego Mokotowa wybuduje największą tego typu przestrzeń w Polsce[12]. Obok apartamentów powstaną biura, punkty handlowe, siłownia, czytelnia, strefy relaksacyjne itp.

Wspólną lifestylową przestrzenią charakteryzuje się także Centrum Praskie Koneser, rozbudowane i zmodernizowane przez  grupę o belgijskich korzeniach – Liebrecht & wooD[13]. Elektrownia Powiśle – kolejny kompleks łączący przestrzeń komercyjną z mieszkaniową – powstaje z inicjatywy międzynarodowych firm – Tristan Capital Partners i White Star Real Estate[14].

Warszawskie centrum poszerzy się jeszcze bardziej. Na bliskiej Woli powstanie kompleks Towarowa 22 zaprojektowany przez samego Bjarke Ingelsa[15]! Realizacja będzie się wyróżniać parkiem na dachu.

Obiekty kulturalne też stają się przedmiotem zainteresowania gości z zagranicy. Nie tylko inwestorzy, ale i architekci biją się, by wnieść w nie swój wkład. Dla przykładu nagradzany budynek filharmonii szczecińskiej zaprojektowała pracownia Studio Barozzi Veiga[16]. Szykuje się także budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, opracowanego przez biuro Thomasa Phifera[17].

Inwestycje hotelowe

To nie koniec dobrych wieści. Również branża hotelarska rozwija się w Polsce prężnie. Polska jest już drugim krajem w Środkowo-Wschodniej Europie pod względem planowanych inwestycji[18]. W kraju nad Wisłą pojawia się coraz więcej zagranicznych sieci jak np. Barcelo, Steigenberger, Verso czy Mott by Hilton. W samej Warszawie do 2021 roku może powstać aż 21 hoteli[19].

Hotel Europejski – najbardziej luksusowy w Polsce – już wiosną 2018 otworzył się dla gości. W remont starego hotelu zainwestowali nie tylko spadkobiercy rodzin Przeździeckich i Czetwertyńskich, ale także Vera Michalski-Hoffman, szwajcarska miliarderka[20].

Nieruchomości premium

Wiele też się dzieje na rynku nieruchomości premium, który w 2018 roku urósł o 9%. Dziś wart jest 1,3 miliarda złotych – jak wynika z raportu High Level Book[21].

Daniel Libeskind, amerykański architekt urodzony w Polsce, zaprojektował oddany 2 lata temu do użytku najwyższy budynek mieszkalny w Europie – Złota 44 w Warszawie. Po raz kolejny robi się głośno też o Normanie Fosteru, który obecnie pracuje nad Varso Tower[22] – inwestycji budowanej przez HB Reavis, dewelopera z główną siedzibą w Luksemburgu. Wcześniej architekt zasłynął w szerszej świadomości dzięki projektowi biurowca Metropolitan, który również powstał w stolicy. Wracając jednak do wieżowca – jego budowę finansuje rekordowy kredyt w historii – 350 milionów euro[23]!

Przy okazji dodamy, że w naszym kraju coraz chętniej pojawiają się ekskluzywne marki – swój pierwszy salon w tej części Europy wkrótce otworzy Hermes[24].

Polska na fali wznoszącej

Polska gospodarka ma się świetnie. To – plus położenie kraju w centrum kontynentu – przyciąga licznych zagranicznych inwestorów, którzy biją tu przeróżne rekordy. W efekcie powstają świetne pod kątem architektonicznym realizacje. Opisaliśmy tu tylko ułamek z nich. Praktycznie każdego dnia pojawia się wiadomość o kolejnych. Łączną sumę inwestycji zagranicznych na przestrzeni lat w Polsce wycenia się dziś na 712 miliardów złotych[25].

 

[1] https://www.thefirstnews.com/article/poland-2nd-best-place-in-the-world-to-do-business-says-new-report-4594

[2] https://www.verdict.co.uk/cards-international/news/contactless-payments-in-poland/

[3] https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/polska-agencja-inwestycji-i-handlu-podsumowala-rok,337064_1_0_0.html

[4] https://wbj.pl/testing-new-levels/post/122383

[5] https://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/inwestycje-zagraniczne-w-polsce-koreanczycy,95,0,2414943.html

[6] https://businessinsider.com.pl/motoryzacja/budowa-drugiej-fabryki-baterii-do-samochodow-elektrycznych-lg-chem/wme0kek

[7] https://nto.pl/umicore-zainwestuje-w-nysie-14-miliarda-zlotych-belgijska-firma-zatrudni-400-osob/ar/13490467

[8] https://gazetawroclawska.pl/fabryka-mercedesa-pod-jaworem-to-juz-gigant-zdjecia/ar/13526382

[9] https://www.reuters.com/article/brief-griffin-to-acquire-polish-retail-p/brief-griffin-to-acquire-polish-retail-properties-in-1-bln-euro-deal-idUSL8N1O41OC

[10] https://www.rp.pl/Komercyjne/303079947-Argon-w-rekach-filipinskiego-inwestora.html

[11] http://www.propertynews.pl/biura/gigantyczna-transakcja-sfinalizowana-madison-international-realty-kupil-pol-warsaw-spire,63615.html

[12] https://www.yit.pl/aktualnosci/aktualnosci-2018/yit-wybuduje-najwiekszy-co-living-w-polsce—smartti-mokotow

[13] https://www.rp.pl/Komercyjne/303079814-Stare-biurowce-jak-dziela-sztuki.html

[14] https://www.urbanity.pl/mazowieckie/warszawa/copernicus-square,b8573

[15] http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/towarowa-22-downtown-na-woli-z-parkiem-na-dachu-kinem,5034491,artgal,t,id,tm.html

[16] http://www.bryla.pl/bryla/1,85298,17883412,Ogromny_sukces_Polski__Filharmonia_w_Szczecinie_zdobyla.html

[17] https://www.urbanity.pl/mazowieckie/warszawa/rozpoczyna-sie-realizacja-muzeum-sztuki-nowoczesnej,w17182

[18] http://www.propertynews.pl/hotele/boom-na-hotele-trwa-zagraniczne-sieci-planuja-rozwoj-w-polsce,71375.html

[19] http://www.propertynews.pl/hotele/boom-na-hotele-trwa-zagraniczne-sieci-planuja-rozwoj-w-polsce,71375.html

[20] http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,21654343,hotel-europejski-w-warszawie-najbardziej-luksusowy-prawie-gotowy.html?disableRedirects=true

[21] https://businessinsider.com.pl/finanse/fundusze/wartosc-rynku-luksusowych-nieruchomosci-w-polsce/vh1ch7m

[22] https://www.wallpaper.com/architecture/letter-from-poland-2019

[23] http://www.propertynews.pl/biura/rekordowe-finansowanie-dla-varso-hb-reavis-ma-350-mln-euro-na-budowe,71539.html

[24] https://businessinsider.com.pl/firmy/hermes-w-polsce-salon-moze-powstac-w-hotelu-europejskim/t1wswyd

[25] https://www.prnewswire.co.uk/news-releases/norman-logistics-sp-zo-o-the-economy-of-poland-will-boom-more-rapidly-under-the-influence-of-the-fourth-industrial-revolution-834783744.html