Pora na nowe idee!

Nowością na tegorocznych targach Warsaw Home była strefa IDEAS, czyli przestrzeń dla młodych, obiecujących projektantów, którzy mieli okazję zaprezentować swoje produkty i prototypy. Wszystko bowiem zaczyna się od pomysłu! Kreatywne idee stoją za każdym projektem, który trafia na rynek dizajnu – dotyczą one zarówno wyglądu przedmiotu, materiału, sposobu jego produkcji, jak i funkcji. Doceniając na Warsaw Home młodą, kreatywną myśl, z jednej strony dodaliśmy do naszych targów powiewu świeżości, a z drugiej – paradoksalnie nawiązaliśmy do podstaw i początku wszystkiego.

Dwadzieścia cztery talenty

Dwudziestu czterech utalentowanych projektantów produktów zajęło przestrzeń w hali F. Ich niepozorne na pierwszy rzut oka stoiska stworzyły razem wystawę, która aż kipiała od kreatywności.

Wśród prezentujących się tam talentów znalazł się między innymi Jan Garncarek. W swoim berlińskim studiu tworzy on lampy, stoły i przedmioty dekoracyjne w przedwojennym stylu, bazując na fakturze i właściwościach mosiądzu, marmuru, szkła i stali. Na wystawie IDEAS podziw zwiedzających wzbudzały jego kinkiety „Metropolis” i ręcznie malowany „Parawan”.

Liczną grupę przedstawicieli na wystawie miała również ceramika. Jak różnorodna i twórcza jest to dziedzina, mogliśmy się przekonać, podziwiając minimalistyczne projekty pracującej w Niderlandach Kasi Zaręby, funkcjonalne doniczki duetu Kabo & Pydo czy naczynia Bartka Mejora, który swoje ceramiczne projekty generuje z pomocą modelujących programów komputerowych.

IDEAS Kabo Pydo Warsaw Home
funkcjonalne doniczki Kabo Pydo

Z kolei popartową kolekcją wazonów dla Zakładów Ceramicznych „Bolesławiec” zaskoczyła Natalia Suwalski. Komplementów nie zabrakło również przy stoisku Moniki Patuszyńskiej, której „nieposłuszne” porcelanowe formy zachwyciły już niemal cały świat.

Zrównoważone surowce

Poszukiwanie to motyw, który na wystawie IDEAS pojawiał się dość często nie tylko w twórczym kontekście, ale także w ramach troski o zrównoważony rozwój. Rosnąca świadomość zagrożeń, przed jakimi stoi nasza planeta, przynosi konieczność poszukiwania nowych źródeł jakościowych materiałów. Sprawia to, że obecnie coraz więcej projektantów zadaje sobie pytanie nie tylko, jak projektować odpowiedzialnie, ale także jak odpowiedzialnie produkować.

Atticus Durnell na wystawie IDEAS
„That’s Caffeine” Atticus Durnell

Jednym z najbardziej zaskakujących wyników poszukiwania odpowiednio zrównoważonego surowca jest materiał, którego w swoich intrygujących projektach używa Atticus Durnell z Londynu. „That’s Caffeine”, bo taką ma osobliwą nazwę, powstaje w procesie wymieszania naturalnych składników, przypraw i zużytej kawy. W Nadarzynie Durnell zaprezentował wykonane z kawy lampy, kafle i blaty stolika.

High Society Studio - wystawa IDEAS innowacyjnych projektantów na Warsaw Home & contract
kolekcję lamp „Senilia” autorstwa High Society Studio

Podobne surowce wykorzystuje włoskie High Society Studio. W ramach IDEAS można było podziwiać jego niezwykłą kolekcję lamp „Senilia”, wykonaną z produktów ubocznych, które powstają podczas produkcji piwa i kawy. Długie kształty rur lampy tworzą nieregularne elementy oświetleniowe, które nadają się do recyklingu i są całkowicie biodegradowalne.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
editor

editor

Warsaw Home & Contract